Śmieszne memy – co to jest?

Codziennie sieć jest zasypywana tysiącami nowych memów. Nic dziwnego, inspiracji do tworzenia ich nie brakuje. Wystarczy rozejrzeć się do okoła, by znaleźć dziesiątki sytuacji, które nas rozśmieszają, bawią, denerwują lub wyprowadzają z równowagi.

Każdy z nas zna memy. Od kilkulatka po seniorów – ogląda je każdy, choć nie każdy wie czym są i skąd się wzięły.

Mem – co to jest?

 Memy - co to jest

W skrócie i „po naszemu” mem to po prostu sposób by w zwięzły sposób skomentować jakieś wydarzenie, zjawisko, przedmiot, w sumie tematyka memów jest dowolna.

Skąd się wywodzi nazwa mem?

Słowo to pochodzi od greckiego mimesis, co dosłownie oznacza „naśladować”. Co ciekawe słowo to wprowadził do uzycia – uwaga – słynny biolog Richard Dawkins w swojej książce „Samolubne geny” i odnosiło się ono właśnie do genów – a dokładnie do powielenia się informacji genetycznej poprzez naśladownoctwo, oraz jej mutację.  
Tą definicję podłapali badacze kultury w celu określenia mini informacji, która szybko się rozprzestrzenia zmieniając się po drodze.  

Wedle Wikipedii mem internetowy to: gatunek wypowiedzi internetowej, komunikat obrazkowy zbudowany w oparciu o schemat konstrukcyjny, wykorzystujący skonwencjonalizowane elementy związane z kulturą i historią internetu

A jakie jest jego zadanie? Przyciągnąć uwagę internauty, wywołać określone emocje, przekazać informację.

Jakie może przyjmowac formaty? W memach dozwolone są "wszelkie środki". dlatego też mamy pełen przekrój memów - począwszy od zdjęć, śmiesznych obrazków, komików, filmów, memów z filmów youtube, przez gify, cytaty, treści, galerie zdjęć, nagrania... i każdy inno format pliku, jaki tylk znajdziesz w sieci ;)

A w ramach ciekawostki dodam, że pojawiła się nowa gałąź nauki – memetyka… i jak się domyślasz, zajmuje się nauką o memach i ich fenomenem.

Komentarze